Żuławski Park Historyczny

ul. Kopernika 17 82-100 Nowy Dwór Gdański
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Żuławski Park Historyczny


Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, to idealne miejsce na zapoznanie się z wielokulturową historią Żuław. Przy ulicy Kopernika 17, w budynku dawnej mleczarni Szwajcara Leonharda Kriega z 1902 roku gromadzone są ślady dziedzictwa kulturowego Żuław Delty Wisły. W prowadzonym tu, od 1994 roku przez stowarzyszenie Klub Nowodworski, Muzeum Żuławskim można zwiedzić trzy sale ekspozycyjne. Na parterze na gości czeka wystawa opowiadająca o narodzinach Nowego Dworu Gdańskiego. Ponadto można zobaczyć tu makietę przedwojennej stolicy Żuław, kącik o firmie rodziny Stobbe produkującej słynną wódkę jałowcówkę Stobbe’s Machandel oraz koło młyńskie z największego młyna na Żuławach, którego właścicielem był Otto Schlenger. Centralne miejsce wystawy zajmuje fragment ostatniego na Żuławach wiatraka odwadniającego pochodzącego prawdopodobnie z Grochowa. Można zwiedzić również zaaranżowany magazynek strażnika wałowego, gdzie zgromadzono wyposażenie stanowiące tło do prezentacji współczesnych metod ochrony przeciwpowodziowej, makietę kolei wąskotorowej oraz wystawę "Nowy początek 1945" poświęconą powojennym osadnikom.

Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa “Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej” prezentująca losy osiedleńców przybyłych z Niderlandów i północnych Niemiec w XVI wieku, którzy znaleźli na Żuławach schronienie przed prześladowaniami religijnymi. Wystawa opisuje dzieje społeczności mennonickiej, ich wędrówki po świecie i zasługi dla delty Wisły, historie znanych postaci o rodowodzie mennonickim jak: Wibe - prekursora kolei linowej i Anny German – słynnej polskiej piosenkarki. Na ekspozycji zobaczyć również można różnego typu formy nagrobne uratowane od zniszczenia wśród nich m.in. drewniana stela z Cyganka, polny kamień, nagrobek w postaci ściętego pnia drzewa czy też koło szlifierskie z piaskowca wykonane ze steli. Ostatnia z sal to „Strych osobliwości”. Pomieszczenie przypominające poddasze starego domu, mieści różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie domowym lub związane ze starymi zawodami i rzemiosłami - ciesielstwem, stolarstwem, pszczelarstwem, tkactwem. Mieści się tu również kącik elektrotechniczny.Żuławski Park Historyczny posiada również bardzo ciekawą ofertę lekcji muzealnych i warsztatów. Oprócz wiedzy z zakresu edukacji regionalnej, przedstawionej w interesujący i atrakcyjny sposób, to również świetna zabawa.
Ekspozycje Muzeum są czynne od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne): od 2 maja do 30 września - od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00 od 1 października do 30 kwietnia od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 15:00.Co ważne, od 1 listopada do 30 kwietnia zwiedzanie Muzeum Żuławskiego w soboty i niedziele jest możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu terminu (najpóźniej do piątku poprzedzającego wybrany weekend).

Muzeum jest nieczynne: 1 stycznia, 6 stycznia, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 24, 25 i 26 grudnia, 31 grudnia, pierwszego dnia Wielkanocy, Boże Ciało.