Muzeum Miasta Gdyni

Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Muzeum Miasta Gdyni


  • Dostosowany

Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

Muzeum Miasta Gdyni to miejsce dla eksponowania przeszłości Gdyni, miejsce pokoleniowej wymiany myśli, doświadczeń i marzeń. Dziesiątki tysięcy obiektów: fotografii, pocztówek, dokumentów życia społecznego, plakatów, planów, map, dzieł sztuki, zgromadzonych w muzeum jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców, które niezmiennie fascynuje turystów i jest źródłem dumy gdynian. Muzeum Miasta Gdyni kładzie szczególny nacisk na nowoczesną edukacje oraz nieszablonowe podejście do prezentowania historii, nie tylko lokalnej. Projektowanie, sztuka, opowieści mieszkańców, wydawnictwo książkowe i płytowe to doskonałe preteksty by wciąż na nowo zachęcać do zgłębiania fascynujących losów miasta z morza i marzeń.

Gdynia jest miastem wyjątkowym w polskich dziejach. To spełnione marzenie o Polsce na morzu, a zarazem najbardziej spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku. Jest to więc miasto, w którym współczesność i codzienność splatają się z mitami – mitem morza, mitem nowoczesności, mitem przedsiębiorczości, mitem polskości, mitem międzywojnia, mitem miasta. Pragniemy eksplorować zarówno zwykłą, codzienną historię i współczesność miasta, jak i jego mitologię. Czy raczej jego różne mitologie.

Gdynia jest dzieckiem nowoczesności – nowoczesnej polityki, ekonomii, architektury, nowoczesnego transportu. W ramach swojej działalności Muzeum bada i pokazuje nowoczesność w jej różnorodności – w tym, co w niej dobre i co złe, co aktualne i co przebrzmiałe, w tym co spektakularne i co tak zwykłe, że już niemal niedostrzegane. To także miasto modernistyczne. Modernizm i projektowanie są ze sobą najściślej splecione. Nowoczesny świat to w wielkiej mierze świat zaprojektowany. Ze wszystkich stron otaczają nas zrealizowane projekty: budynków, pojazdów, przedmiotów, druków.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych.