Pobierz aplikację
apple app store google play store
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Opis

Na niewielkiej przestrzeni Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji odwiedzający odnajdą autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak:
 
  • Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy,
  • Buick Master Six - w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne,
  • Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone,
  • Harley Davidson 42 WLA - najbardziej znany motocykl wojskowy w historii
Oprócz samochodów i motocykli, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji posiada też bogate archiwum dokumentów – schematy silników, zdjęcia z najsłynniejszych rajdów, stare mapy samochodowe – które można oglądać na antresoli, w gustownie urządzonej kawiarence z epoki. Warto też zwrócić uwagę na dekorację hali ekspozycyjnej. Scenerię stylizowanej na lata 20. brukowanej uliczki dopełniają fasady domów i kamienic, których drzwi, okna, szyldy i zdobienia są oryginalne – pochodzą z budynków, które w rzeczywistości stały w międzywojennej Gdyni i Gdańsku. Z należytą pieczołowitością odwzorowano też kolory elewacji.

Niewiele jest w Polsce miejsc tak bardzo nadających się do pokazania historii motoryzacji, jak Gdynia. U progu lat 20. ubiegłego wieku, gdy z taśm fabryki w Detroit masowo zjeżdżały czarne Fordy T, do małej wioski nad Bałtykiem zaczęli masowo przybywać śmiałkowie poszukujący lepszego życia. Rybacka osada w błyskawicznym tempie zmieniła się w wielkie miasto i port – polskie okno na świat, z modernistycznymi budynkami i szerokimi arteriami, pełnymi nowoczesnych limuzyn, autobusów i wszędobylskich taksówek. To przy tutejszych nabrzeżach przeładowywano transporty nowych samochodów z całego świata przed wysłaniem ich dalej w Polskę.

Już w 1926 roku uruchomiono w Gdyni pierwszą stację benzynową. Jak grzyby po deszczu powstawały też salony samochodowe – Mercedesa, Fiata czy Chevroleta. To w Gdyni siedzibę miało przedstawicielstwo Forda na Polskę. Przed wojną w mieście zarejestrowanych było ponad sto taksówek, a na 10 tysięcy mieszkańców przypadało więcej samochodów niż w Warszawie. Skwer Kościuszki już w latach 30. był areną rajdów samochodowych, które organizowano także w okresie PRL-u. Eliminacyjny wyścig samochodowych Mistrzostw Polski w 1957 roku obserwowało ponad 40 tysięcy osób. Nie ma się zatem co dziwić, że wobec tak bogatych tradycji, Muzeum Motoryzacji funkcjonuje właśnie w Gdyni.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Obiekt przystosowany do osób niepełnosprawnych.