Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1, Gdynia
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Muzeum Emigracji w Gdyni


  • Dostosowany

Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

Historia wyjazdów z ziem polskich toczyła się na przestrzeni setek lat. W najróżniejsze części świata wyruszano zarówno za chlebem, jak i w poszukiwaniu wolności i lepszego życia. Nie zmieniło się to po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W podróż ruszano pieszo, pociągami, na pokładach statków, później samolotów. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej emigracja stała się pokoleniowym doświadczeniem milionów młodych Polaków. Dziś prawie każdy zna kogoś, kto zdecydował się na emigrację.

Na całym świecie żyje ponad 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia. Co wiemy dziś o jednym z najważniejszych zjawisk w polskiej historii? Czy potrafimy ocalić przed zapomnieniem pamięć o milionach ludzi, którzy polskość zaszczepili swoim dzieciom i wnukom? Czy możemy poczuć to, czego doświadczali Polacy opuszczający swoje domy pod koniec XIX wieku lub zrozumieć, co to znaczy emigrować na początku XXI wieku? Kim i czym jest współczesna emigracja?

W Gdyni powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Muzeum Emigracji w Gdyni – otwarte dla zwiedzających w 2015 roku – opowiada globalną historię Polek i Polaków. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji toczy się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała.

W Muzeum Emigracji w Gdyni wspólna historia Polaków łączy się z dialogiem na temat współczesności. Migracje są dynamicznym procesem dziejącym się obok nas, a nie historycznym faktem. Dotykamy zjawiska, które na całym świecie wydarza się ciągle na nowo. Migracje zmieniają obraz całego świata. Również dziś. 

Muzeum Emigracji w Gdyni to miejsce otwarte na świat. Tu spotykają się historie emigrantów i imigrantów, ludzkie doświadczenia, nadzieje i obawy. By zrozumieć, kim jesteśmy dziś i kim możemy być jutro. Wspólny dom – Polska 1. Tu wszyscy jesteśmy migrantami.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Obiekt przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Regulamin i warunki

W ramach Karty Turysty Muzeum Emigracji w Gdyni oferuje bezpłatne wejście na wystawę stałą dla użytkownika aktywnej karty