Narodowe Muzeum Morskie - Sołdek

ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Narodowe Muzeum Morskie - Sołdek


Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

Unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Był pierwszym, prototypowym, pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej. Od pierwszego podniesienia bandery w 1949 r. do zakończenia służby w 1981 r. „Sołdek” odbył 1479 rejsów, przewożąc łącznie ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza. Jest zabytkową konstrukcją z niespotykanym obecnie spawano-nitowanym kadłubem, pokładem typu szańcowego, czterema ładowniami, urządzeniami przeładunkowymi, pomieszczeniami dla załogi i kompletnie wyposażoną maszynownią. Statek-muzeum pod swoim pokładem kryje opartą o współczesne media aranżację wystawienniczą: „Sołdek i jego czasy”, pozwalającą poznać historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościamiStatek nieprzystosowany do zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz osób niedowidzących lub niewidomych z uwagi na specyfikę obiektu.

Wejście na statek po schodach, nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz na wózkach inwalidzkich.

Ciągi komunikacyjne bardzo wąskie, schody strome, brak wind.

Na statku nie ma toalet dla osób na wózkach inwalidzkich.

Przed statkiem nie ma miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Najbliżej usytuowane se dwa miejsca parkingowe przed budynkiem Spichlerzy – siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, od strony ul. Ołowianka.

Na statek można wejść z psem asystującym.

Na statku nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym, dla osób niewidomych i słabowidzących. Na statku muzeum nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.

Więcej informacji: https://nmm.pl/deklaracja-dostepnosci/


Regulamin i warunki

Aby skorzystać z bezpłatnego zwiedzania:
1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Turysty i udostępnij ją obsłudze przed zwiedzaniem.
2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana za pomocą urządzenia mobilnego.
3. Po pozytywnej weryfikacji Karty, otrzymasz możliwość bezpłatnego zwiedzania obiektu.