764. Jarmark Św. Dominika

Jarmark św. Dominika 2024 będzie czarował festiwalową atmosferą, strefami handlu i gastronomi, wplecione zostaną w niego elementy zaskoczenia, wartości edukacyjne i kulturalne, jak i różnorodne wydarzenia, podczas których każdy znajdzie coś interesującego. Festiwal Cudów wystartuje w Gdańsku 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Na ulicach Starego Miasta znajdzie się 613 kupców, nie zabraknie nowości.

Wśród 613 wystawców, którzy zajmą 760 stoisk, pojawi się 210 handlarzy z Pomorza, w tym 130 z Gdańska. Nie zabraknie gości z innych regionów Polski, jak i zza granicy, m.in. z: Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch. Już od pierwszego dnia Jarmarku św. Dominika na Skwerze Świętopełka działać będzie Strefa Miast i Regionów. To przestrzeń, w której zaprezentują się regiony i miasta, zapraszając turystów i mieszkańców Pomorza do ich odwiedzenia. Gospodarzami Strefy będą m.in województwa: pomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie czy Stowarzyszenie Żuławy i Cypr.

Jarmark to nie tylko strefy handlowe i gastronomiczne. To także bogaty, festiwalowy program dzienny. Nierozłącznie jest on związany z jarmarkowymi przystankami, które będą stanowić strefy, gdzie odwiedzający połączą przyjemne z pożytecznym.

Debiut Przystanku Retro

Każda kolejna odsłona Jarmarku św. Dominika przynosi równie duże zainteresowanie strefą kolekcjonerów. Antyki czy przedmioty z „duszą” są magnesem nie tylko na tych, którzy chcą kupić unikatowe rzeczy. Popularność strefy sprawiła, że w tym roku zyska nową część. Będzie to Przystanek Retro, gdzie zostaną prowadzone profesjonalne licytacje cennych przedmiotów. Planowany jest również cykl „Z życia kolekcjonera”. W nim zawarte będą wywiady z gwiazdami programu „Łowcy Skarbów”. Warto zwrócić uwagę również na „Poradnik Młodego Kolekcjonera”, dzięki któremu dowiemy się m.in., jak odróżnić cenną zdobycz od bubla oraz jak dbać o swoje skarby poprzez renowację i konserwację. Strefa kolekcjonera oraz Przystanek Retro znajdą się przy ul. Długie Ogrody.

Miejsca, gdzie kultura łączy się z relaksem

Przystanek Retro będzie jednym z pięciu przystanków podczas 764. Jarmarku św. Dominika. Gdzie będzie można znaleźć kolejne?
 
  • Przystanek Smaków na Skwerze Świętopełka – tutaj odwiedzający posmakują różnych kuchni świata, jak i wejdą w Strefę Miast i Regionów, gdzie promowane będą atrakcje turystyczne różnych regionów. Wspomniana strefa pojawi się po raz pierwszy w historii Jarmarku św. Dominika. W programie, który wzbogaci jej funkcjonowanie m.in.: prezentacja regionu, zabawy, degustacje, występy artystyczne. Tutaj odwiedzający znajdą również fascynujący świat Mirror Cube - mobilnych pawilonów, które przenoszą w zaczarowany świat sztuki i rozrywki. Inspirując się popularnymi realizacjami artystycznymi, takimi jak Infinity Room, lustrzane przestrzenie Mirror Cube zapewniają niezapomniane doznania związane ze sztuką immersyjną.
 
  • Przystanek Przygoda z AmberSky – idealne miejsce do zabawy, inspiracji i nauki dla całych rodzin. Po raz pierwszy w tym roku zyskał sponsora tytularnego Koło Widokowe AmbeSky. Dni z tańcem, ciekawymi animacjami, sportem czy nauką – trwać będą od poniedziałku do niedzieli. A do tego Strefa Stałych Atrakcji: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefa relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką, domek z symulatorem VR oraz koło widokowe AmberSky i Gdańska Karuzela.
 
  • Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami na Ołowiance – kolejny przystanek, który zyskał uznanie wśród naszych partnerów. Miano sponsora tytularnego zyskał tutaj Port Gdańsk. W trakcie tygodnia będzie można złapać tutaj oddech po dniach pełnych wrażeń, m.in. podczas cyklicznych koncertów jazzowych, seansów w kinie pod chmurką, letnich brzmień zza konsoli Dj-a i mini festiwali. Tutaj też znajdziemy Koło Widokowe AmberSky oraz nowość tegorocznego jarmarku – spinning coaster. Przechodniów tradycyjnie zaczepiać będzie Gdański Bówke.
 
  • Przystanek Równość przy ul. Rajskiej – którego partnerem jest inicjatywa Live More Pomerania koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. Przystanek stanie się miejscem, w którym podczas letniego odpoczynku będzie można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak: tolerancja, otwartość, wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe i kulturowe. To także zabawa, integracja i nauka. Będzie różnorodnie – operetka przeplatająca się z karaoke, a warsztaty dla młodzieży z zajęciami dla seniorów w Zielonym Saloniku. A w czwartki, po raz pierwszy w historii Jarmarku odbędzie się konkurs Jarmarkowa Kuźnia Talentów, podczas którego zdolni wokaliści będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na scenie z zespołem muzycznym. Tutaj także zagramy w wielkoformatową grę Spy Guy Pomorskie, która powstała przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Podczas Jarmarku św. Dominika będą obchodzone święta: Równości, Rzemiosła, Ekonomii Społecznej czy Wolontariatu. Jedną z części Jarmarku stanie się jubileuszowy 30. Międzynarodowy Bieg św. Dominika, do którego zapisy prowadzone są na stronie internetowej.

Odwiedzający trafią również na specjalne, tematyczne uliczki. I tak Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art.  znajdzie się przy ul. Tkackiej, Uliczka Polskich Projektantów Mody zostanie zlokalizowana na ul. Straganiarskiej. Uliczka Artystyczne Podwale będzie oczywiście na Podwalu Staromiejskim, Strefa Kolekcjonerów – historyczne cuda na Długich Ogrodach, a przy Świętopełku będzie można odwiedzić uliczki Pomorską oraz Litewską. Uliczka Pomorska na ul. Szerokiej to wyjątkowe miejsce, które kusić będzie wszystkich regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Będzie można spotkać pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne będą również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną.

Festiwalowy program Jarmarku

Tutaj także nie zabraknie debiutów. Jednym z nich będzie Grand Prix Dobre Jadło, które 2 sierpnia przyniesie emocje i kulinarne zmagania podczas konkursu gastronomicznego. Wystawcy Jarmarku staną do walki o prestiżową nagrodę. Profesjonalne jury, złożone z doświadczonych kucharzy jak Andrzej Polan czy Sebastian Cichy, przyjrzy się każdemu daniu z największą uwagą. Będą brać pod lupę nie tylko smak, ale także historię dania i jego estetyczny wygląd. To wyjątkowa okazja, by poznać najbardziej kreatywne i wykwintne smaki, jakie oferuje kuchnia regionalna.

Stałymi, cenionymi punktami są oczywiście: Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika – 27 lipca, godz. 12.00 przed Dworem Artusa – która nie tylko zostanie zwieńczona paradą, ale również otwarciem każdego z przystanków, a także Ceremonia Zakończenia wydarzenia – 18 sierpnia, godz. 16.00.

Wszystkie pozycje programowe, a będzie ich ponad 150, można zleźć na stronie internetowej.